red. Aleksandra Sęk

Dlaczego tak ważna jest opieka logopedy przed i po zabiegu podcięcia wędzidełka?

Zadaniem logopedy jest sprawdzenie nie tylko struktury wędzidełka, ale również funkcji, np: ruchomość języka może być ograniczona, co można sprawdzić przy jego badaniu – język nie potrafi wykonać ruchu, bądź też wykonuje go w ograniczonym stopniu, sprawiając, że dno jamy ustnej przy wklejeniu języka do podniebienia – unosi się i napina, co może być bolesne.

Diagnozując wędzidełko i konieczność podcięcia logopeda sprawdza, czy pozycja spoczynkowa jest prawidłowa. Jeżeli psj jest zła, logopeda nad nią pracuję. Tak samo w przypadku badania połykania. Sprawdzamy, czy pozycja języka podczas połykania jest prawidłowa, czy język napiera na przednie zęby. Logopeda prowadzi terapię tak, aby wyzbyć się zaburzonej fizjologii połykania.

Logopeda, który stwierdzi, iż wędzidełko powinno być podcięte najczęściej sprawdza napięcie, jakie jest na dnie jamy ustnej i poza nią. Najczęściej pacjenci ze skróconym wędzidełkiem mają również napięcia w obręczy barkowej, nad którymi pracuje fizjoterapeuta. Dlatego tak ważna jest współpraca tych specjalistów i holistyczne patrzenie na organizm człowieka.

Cele logopedy przed i po podcięciu wędzidełka:
    1. Przygotowanie pacjenta do zabiegu, w tym uświadomienie go o istocie i przebiegu terapii,
    2. Terapia miofunkcjonalna polegająca na uwrażliwieniu tkanek w jamie ustnej i wyzbyciu się napięć,
    3. Usprawnienie narządu mowy, zalecając zestawy ćwiczeń, które rzetelnie powtarzane dadzą efekt zwiększenia siły języka, (np. oporowanie, próby Ostapiuk)
    4. Zadania czynne i bierne języka i żuchwy, jakie należy wykonywać po zabiegu podcięcia.
Kiedy nie wykonywać zabiegu podcięcia wędzidełka?

Zabieg podcięcia wędzidełka jest zabiegiem inwazyjnym i z pewnością decydując się na ten zabieg, chcemy, aby był on wykonany profesjonalnie bez powikłań. Aby uniknąć niepotrzebnego rozczarowań nie zaleca się podcinania wędzidełka w okresie kiedy towarzyszy nam nieustanny stres, np.: obrony prac dyplomowych, zakładanie własnej działalności, pierwsza praca czy choroba.

Organizm podczas stresu będzie napinał nasze mięśnie, a terapia przed zabiegiem podcięcia wędzidełka jest terapią, która ma rozluźniać mięśnie, tak, by nie było w nich napięć. Jeżeli mówimy o podcinaniu wędzidełka u dzieci, najlepiej gdy będzie to czas, kiedy dziecko jest współpracujące. Jeżeli dziecko jest w okresie, w którym nie da się dotykać w jamie ustnej, z pewnością efekty nie będą takie same, jak w przypadku pacjentów, którzy stosowali się do ćwiczeń czynnych języka, czy biernych masaży kilka tygodniu po podcięciu.

Najważniejsze jest również przygotowanie psychiczne i chęć podcięcia wędzidełka. Jeżeli nie chcemy i jest to dla nas bardzo stresujące, zaczekajmy na czas kiedy będziemy pewni swojej decyzji i wdzięczni za wykonany zabieg.

Więcej informacji na temat ankyloglosji możecie przeczytać Państwo z poprzednich artykułów: #speech #speechtheraphy #teczkalogopedy #szkoleniaonline #kursyonline