Klara Francuz

Klara Franzuz
Logopeda

Jestem fizjoterapeutą, logopedą i studentką osteopatii. W pracy zawodowej łączę dwie specjalizacje. Zajmuję się zaburzeniami szyjnego odcinka kręgosłupa, stawów skroniowo- żuchwowych, krtani i aparatu artykulacyjnego oraz uwalnianiem napięć spowodowanych stresem i traumą. Doświadczenie zdobywałam w szpitalach, klinikach, poradniach specjalistycznych, hospicjach dla dzieci. Uczyłam się od niezwykłych terapeutów, którzy inwestowali czas i energię w to, abym mogła coraz lepiej towarzyszyć pacjentom w ich powrocie do zdrowia.

Jako logopeda pracuje głownie technikami manualnymi. Zwracam szczególną uwagę na prawidłową pracę języka, ponieważ to właśnie język w ogromnym stopniu odpowiada za prawidłowy zgryz, kształtowanie zatok, prawidłowe ssanie, żucie i połykanie oraz mowę. Postawa ciała jest w nieodłączny sposób powiązana z symetryczną pracą języka i funkcjonalną pracą stawów skroniowo- żuchwowych.

Kursy, szkolenia, ale głównie doświadczenie i codzienna praca z drugim człowiekiem pozwala mi zauważać zależności, którymi rządzi się nasz organizm (wpływ stresu, integracja zmysłów, prawidłowy rozwój psychoruchowy).

Bardzo często w terapii dzieci i dorosłych wykorzystuję metodę czaszkowo- krzyżową. Jest to moje ulubione podejście terapeutyczne. Pracuję również z ludźmi pracujących zawodowo głosem- aktorami, wokalistami, mówcami.

W podejściu holistycznym staram się dociekać źródła problemu. Oprócz pracy manualnej niezwykle ważny wpływ na nasze zdrowie i jakość życia mają dieta, układ hormonalny oraz umiejętność słuchania naszego ciała. W pracy bardzo zależy mi na tym, aby pacjent poznawał swoje ciało i nauczył się go słuchać i funkcjonować w zgodzie z jego naturalnymi wzorcami.