red. Aleksandra Sęk

Coraz częściej spotykana jest bardzo dobrze skoordynowana współpraca fizjoterapety i logopedy, a w szczególności neurologopedy. Jedną z terapii, gdzie praca obu specjalistów zazębia się, jest terapia żucia na tkankach miękkich. Logopedzi zaczęli pogłębiać swoją wiedzę w osteopatii i uczęszczać na szkolenia z zakresu: metod terapii manualnej, kinesiotapingu, proprioceptywnego torowania nerwowo-mięśniowego.

Przy zaburzeniach skroniowo-żuchwowych spowodowanych stresem, zmęczeniem czy wzmożonym napięciem mięśniowym, które powodować będą wzmożone, a nawet patologiczne obciążenie tkanek, owy stres będzie miał istotny wpływ na niefizjologiczne wzmożenie napięcia mięśni żucia.

Innym przykładem jest podcięcie wędzidełka u nastolatków czy dorosłych, gdzie należy przygotować pacjenta masażami, dlatego bardzo często logopeda w diagnozie logopedycznej wypisuje obowiązkową wizytę u fizjoterapeuty w celu poprawienia kondycji obręczy barkowej.

W przypadku rehabilitacji osób po udarach mówimy o współpracy fizjoterapeuty, neurologopedy i psychologa. Fizjoterapeuta najczęściej zajmuje się terapią ruchową, która ma na celu przywrócenie funkcji motorycznych podopiecznego, co ułatwia jego powrót do samodzielności. Neurologopeda zajmuje się terapią mowy.

Kluczem do budowania efektywnego zespołu jest szacunek i profesjonalizm, jak i wiedza, aby logopedzi nie wchodzili w kompetencje fizjoterapeutów i odwrotnie.

#speech #speechtheraphy #teczkalogopedy #szkoleniaonline #kursyonline

Bibliografia:
  1. A. Zalewska, K.Pawłowicz, M. Gałczyk, C.Roman, N.Waszkiewicz, Wykorzystanie technik fizjoterapii w leczeniu patogennego wpływu stresu na narząd żucia w pracy neurologopedy.
  2. Badanie logopedyczne w fizjoterapii Zofia Twardochleb [w:] Wielka fizjoterapia t. 1, pod red. Z.Śliwiński, A. Sieronia, Wrocław.
  3. J. Zielińska, Współpraca fizjoterapeuty z logopedą przy usprawnieniu pacjenta po udarze mózgu.

Leave a Comment